چندكلمه هم از زبان اريستوفانس....

در ديباچه كتاب ضيافت افلاطون ، مطلبي خوندم كه گرچه بيشتر جنبه افسانه اي داشت ولي تعبير قشنگي بود از عشق....:

"اريستوفانس گفت:در اصل آدميان سه جنس داشته اند: نر،ماده و نرماده...آدميان همه گرد ساخته شده بودند.چهار دست و چهار پا و سري داشتند كه دو صورت داشت و چهار گوش....چنان تند رفتار وچابك بودند كه در صدد برآمدند به آسمان برآيند و به خدايان حمله برند....خدايان درمانده بودند كه صاعقه اي بفرستند و همه را نابود كنند يا آنها را به جا بگذارند.اما از نابود كردن آدميان زيان بزرگي به آنان مي رسيد چه ديگر پرستنده اي نداشتند و به مقام خدايي آنان لطمه مي خورد.
عاقبت زئوس ، خداي خدايان ، را فكري به خاطر رسيد و ديگران پسنديدند.
زئوس بر آن شد كه آدميان را از ميان دونيم كند تا هم از نيرومندي آنان بكاهد و هم پرستندگان خود را دوچندان كند.فرمان داد و چنين شد.
در آغاز نيمه ها در جستجوي هم بر آمدند چون به هم مي رسيدند يكديگر را در آغوش مي كشيدند و از خواب و خوراك غافل مي ماندند و بيم آن مي رفت كه نسل آدمي منقطع گردد . آنگاه زئوس در ساختمان آنان اصلاحي كرد و جفت گيري را كه موجب تناسل است ، ممكن ساخت و نوع آدمي برجاي ماند.آنچه ما عشق مي گوييم آرزوي آدميست كه نيمه اصلي خود را بيابد.افراد آدمي اگر در اصل نيمه مرد كامل باشند نيمه خود را در مردان جستجو مي كنند و اگر از از زن كامل ، در ميان زنان.
اما آنان كه نيمه خود را در جنس مخالف مي جويند ، كساني هستند كه در اصل ، نر ماده ، بوده اند.
بدين ترتيب در اثر خشم خدايان آدمي به اين روز افتاد و از بركت عشق و پرهيزگاري و تقوي ممكن است دوباره به اصل خود برگردد. اما اگر نافرماني و عصيان درپيش گيرد ممكن است خدايان اندام كنوني اورا باز به دو نيم كنند...."

راستي ما جزو كدو دسته ايم؟!!!!

/ 15 نظر / 3 بازدید
نمایش نظرات قبلی
hossein

سلام.خداوکيلی نميدونم کدوم هستيم.اما اگر روند طبيعی حال رو بخواييم مد نظر بگذاريم؛حتما نرماده هستيم ديگه...درسته؟

hoda

بابا ای ول خيلی قشنگ بود من نميدونم کودومم‌ lol :D

حقايق دين

سلام...من فقط ميدانم که..آن باشم که هستم و آن شوم که توان بودنم هست...ياحق

pishy

من فکر می کنم به علت خرابی قالب نتو نستين متنو بخونين(....اين از اون تفاوتهايی نيست که مردم رو به هم نزديک کنه....بهت ارادت دارم...بای بايالان درستش کردم)

رضا

سلام به دوست عزيزم مطلب ارزشمندی بود معذرت که دير اينجا نوشتم راستش مشکل کامپيوترم نميذاره راحت وبلاگ رو باز کنم اما بهر حال اينجا رو دوست دارم و به نوشته های خوب شما حتما سر ميزنم موفق باشيد .

عارف

دوست ندارم ستاره هارو اینجا ببینم چون با رسیدن صبح ستاره ها میمیرن

رضوان

سلام. جالب بود برام. ببخش که چند وقت نتونستم بهن سر بزنم.. ديدر به دير ميتونم بيام توش اينترنت بمونم..

داريوش

سلام داشی...من هم نميدونم کدومش هستم...بسيار جالب بود...بازم بيا خوشحال ميشم ....خدا قوت .......داريوش

Darvish

سلام يلداي عزيز من متن اين پيام رو با نقل از شما و با دادن آدرس بلاگ شما در وبلاگي كه ديروز ثبت كردم نوشتم ...اگه اين اشكالي داشت بهم بگو تا پاكش كنم .... http://zeuss.persianblog.ir